Katlakivi laastab kodumasinad ja veeseadmed

Eesti kasutatav tarbevesi peab vastama kindlatele kriteeriumitele, mille on välja töötanud ülemaailmne tervishoiuorganisatsioon WHO. Samas puuduvad teatud ühendite nagu kaltsium ja magneesium, mis rahvakeeli „tekitavad katlakivi“, kohta piirnormid, kuna need elemendid on inimorganismile vajalikud. Kodumasinatele on katlakivi Eesti tarbeveele iseloomulikes kogustes aga väga kahjulik, põhjustades teekannude, soojaveeboilerite ja pesumasinate küttekehade läbipõlemise ning soojusvahetite ummistumise.

Küttekehadele ja soojusvahetitesse settinud katlakivi suurendab tunduvalt ka energiakulu vee soojendamisel (juba 1 mm sadet põhjustab 10%-lise lisakulu!).

Lisaks vähendavad kaltsiumi ja magneesiumi ühendid pesupulbri ja seebi toimet pesemisel.

 

Mida sisaldab tarbevesi?

Tarbevesi sisaldab hulgaliselt erinevaid lahustunud mineraale ja tihti ka vee hägusust põhjustavaid mehaanilisi osakesi. Setted võivad näiteks koosneda pikema aja vältel veest välja settinud raua-, mangaani-, magneesiumi- ning kaltsiumiühenditest aga ka tekkida vanade torustike korrosiooni tõttu. Alati leidub ka vees erinevaid baktereid.

Peale kaltsiumirohkust põhjustava Eesti paese maapinna on vee kvaliteedi probleem tingitud ka vee muutusest torustikes. Seda mõjutab nii torustiku materjal, vee liikumiskiirus torustikus ja seisuaeg ning loomulikult vee keemiline koostis. Ära ei tohi unustada ka majasisese veetorustiku seisukorda, mille väljavahetamine või pidev hooldus on üheks lahenduseks vee kvaliteedi tõstmisel.

 

Kuidas kaitsta kodumasinaid katlakivi eest?

Seni kõige levinum toimiv vahend vee kareduse vastu on olnud keemiline veepehmendus e ioonvahetus, mille käigus muudetakse vee keemilist koostist. Inimesele eluks vajalikud kaltsiumi- ja magneesiumiioonid asendatakse katlakivi mittetekitavate naatriumioonidega, soolade kontsentratsioon vees ei vähene.

Töödeldud vesi aitab küll katlakivi vastu, kuid tekitab tihtipeale veesüsteemides korrosiooni ning ei mõju hästi ka tundlikule nahale, põhjustades ärritust.

 

Keemiliselt pehmendatud vesi tundub näiteks pesemisel libe ja pesuainet kulub vähem, statsionaarse seadme elektrikulu on võrdlemisi väike. Samas vajab seade oma töös loputuseks vett ja ioonvahetusvaigu regenereerimiseks soola, millega kaasneb nii tööjõu- kui ka rahaline kulu ning ebasõbralikkus keskkonnale. Keemiliste veepehmendajate hulka kuuluvad ka meedias reklaamitavad tabletid, mida soovitatakse lisada pesumasinasse.

 

Teine, loodust säästev ja levinud lahendus katlakivist tingitud probleemidest vabanemiseks on kasutada elektromagnet-veetöötlusseadmeid ehk bauer-tehnoloogiat. Nende tööpõhimõte on rajatud elektromagnetvälja omadustele mõjutada vees lahustunud mineraale, takistades katlakivi ladestumist torustikes ning vältides bakterite arengut ja korrosiooni teket. Peale seadme paigaldamist ei sadestu mineraalid enam torudes, soojusvahetites ega muudel veega kokkupuutuvatel pindadel, ka varem tekkinud sade hakkab töötluse toimel järk-järgult pehmenema ning aegamisi pinnalt eralduma. Vesi jääb samas selgeks ja kvaliteet pareneb. Katlakivi eest saavad kaitstud nii majasisesed torud kui ka kodumasinad.

 

Bauer-tehnoloogia on keemiavaba ning jätab vette alles eluks vajalikud mineraalid. Seade ise on hooldusvaba. See tarbib küll elektrivoolu, kuid kulu on võrreldav laualambi omaga. Seadmete miinuseks on küll keskmisest kõrgem hind, kuid paigaldatuna näiteks era- või kortermajja tasub end nii säästetud seadmete kui ka kokkuhoitud käidukulude arvelt mõne aastaga ära.

 

Kolmas lahendus on nn impulsstehnolooga, mis tähendab, et veetoru ümber mähitakse mõnikümmend keerdu traati, mille eesmärk on mõjutada tekitatavate kõrgsageduslike impulsside toel vees sisalduvaid mineraale. See tehnoloogia ei ole uus ja kuigi erinevaid seadmeid on saadaval laias valikus, on kasutajate sõnul palju vastamata küsimusi.

Impulsstehnoloogilisi seadmeid eristab elektromagnettehnoloogial põhinevatest seadmetest see, et juba toru ümber keritavate impulsse tekitavate keerdude arv on sadu kordi väiksem, mis omab otsest mõju ka tulemusele. Samas on selliste seadmete elektritarve kõigest mõni vatt ning ka hind on suhteliselt odav.

 

Neljas katlakivist vabanemise võimalus on kasutada püsimagneteid, mille tööpõhimõte on muuta seadet läbinud vees lubjaosakeste kristallide struktuuri, et vältida katlakivi sadenemist torustike sisepinnale. Püsimagneti mõju veele on aga suhteliselt lühiajaline ja soovitav on vee pidev ja ühtlane läbivool. Magnettöötlusseadmete pluss on see, et nad ei tarbi elektrit ega kemikaale. Miinuseks on, et magnettöötlusseadme toime varieerub vastavalt lokaalse vee koostisele ja seadme funktsioneerimise tõenäosus on 50/50, töötades ühes kohas väga hästi ja teises üldse mitte. Samuti seab kasutamisele piirangu paljudes kohtades esinev rauarohke vesi, mis teeb seadme kasutamise võimatuks.

Nimetatud neli tehnoloogiat on kasutusel tarbeveesüsteemides, mõned neist on efektiivsemad, teised lahjema toimega.

 

Peale Bauer-tehnoloogia ei ole kahjuks ükski neist rakendatav suletud süsteemide (küte, jahutus) puhastamisel ja korrosiooni eest kaitsmisel.

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga